The Birchmont Golf Tournament
Bemidji Town and Country Club, Bemidji, MN
95th Annual
Monday-Saturday, July 22-27, 2019
1998 Results

MENS CHAMPIONSHIP par 72 6535 yards
Low 32 qualify for match play starting on Wednesday

Kris Kroetsch Grand Forks, ND 70 71 141
Pete Passolt Minneapolis, MN 72 70 142
JP Prenevost LeSeur, MN 68 75 143
John Carlson Bagley, MN 74 69 143
Drew Corwin Fargo, ND 69 74 143
Kevin Krigbaum Bemidji, MN 71 73 144
Matt Mayer Fargo, ND 70 74 144
Joe Christianson Halstad, MN 71 74 145
Bob Brink Bemidji, MN 74 71 145
Paul Daman Bemidji, MN 71 74 145
Mychal Gorden Detroit Lakes, MN 70 75 145
Steve Erickson Bemidji, MN 73 73 146
Tom Jenkins Bemidji, MN 73 73 146
Bill Hagen Roseau, MN 71 76 147
Guy Strandemo Walker, MN 73 74 147
Mike Berg Detroit Lakes, MN 71 76 147
Lance Thompson Detroit Lakes, MN 75 74 149
John Kieber LeSeur, MN 74 75 149
Jason Cosette Fargo, ND 75 75 150
Steve Dick Plymouth, MN 77 73 150
Jim Strandemo Bemidji, MN 75 75 150
Robert Trenda Owatonna, MN 74 77 151
Rick Passolt Eden Prairie, MN 72 79 151
Eric Niskanen Bemidji, MN 76 75 151
Jay Cavanagh Perham, MN 77 75 152
Jay Ross Blackduck, MN 77 75 152
Jeffrey Tweeton Perham, MN 72 80 152
Chad Gustafson Forest Lake, MN 76 76 152
Adam Nordin Thief River Falls, MN 75 78 153
Hans Anderson Zubrota, MN 76 78 154
Matthew Peterson Fargo, ND 77 77 154
Brian Reagan St. Paul, MN 76 78 154

MENS EXECUTIVE par 72 6535 yards
(Low 16 players)

Curtis Howard Monahans, TX Defending Champ
Jack Larson Sanborn, MN 76
Jeff Nelson Bemidji, MN 76
Chris Howard OKC, OK 76
Bob Kobilka Bemidji, MN 76
Bill Olson Grand Forks, ND 77
William Thoreson E. Grand Forks, MN 78
Mitch Knutson Bemidji, MN 79
Duane Wages Grand Forks, ND 79
Don Peterson Grand Forks, ND 80
Jeff Hendrickson Thief River Falls, MN 80
John Countryman Bemidji, MN 80
Scott Robbins Brooklyn Park, MN 80
Rob Noren Bemidji, MN 80
Mark Noga Los Altos, CA 81
John McEnroe Grand Forks, ND 81

Senior Men's Championship (Low 16 players)
par 72 6210 yards

Bob O'Neill Beatrice, NE Defending Champ
Larry Perkins Bemidji, MN 73
Don Pyykola Cambridge, MN 75
Jim Nelson Houston, TX 76
Michael Eischeid Cedar Rapids, MN 77
Robert Frahm Garrison, MN 77
Dick Robbins Bemidji, MN 78
Jim Twetton Hackensack, MN 78
Gerry Douglas Bemidji, MN 78
Brian Egersdorf Bemidji, MN 78
Jim Kennelly Bemidji, MN 79
Chuck Hiller Crookston, MN 79
Bryant Barnes Shawnee Mission, KS 79
Robert Leach Grand Forks, ND 80
Dale Helm Mayville, ND 80
Blaine Grone Clearbrook, MN 80

Ladies Championship (Low 16 players)

Carrie Diffley Bemidji, MN Defending Champ
Beth Duenow St. Ansgar, IA

75

Katie Brenny Little Falls, MN

76

Lynn Mawe Grinnell, IA

77

Jen Cavanagh Perham, MN

78

Julie Kalina-Jensen Columbia Heights, MN

79

Meredith Anderson Fargo, ND

80

Jenny Bruun Crookston, MN

81

Katie Jacobson Grand Forks, ND

81

Cindy Cannon Big Lake, MN

82

Jennifer Volkerding Fargo, ND

84

Kristine Paulson Minneapolis, MN

84

Brenda Joneson Niceville, FL

84

Anne Fraser Ft. Lauderdale, FL

85

Mary Jane Barnes Shawnee Mission, KS

85

Stacie Motzko Bemidji, MN

87


Super Senior Men's Championship
Low 8

Jerry Ranheim Bemidji, MN 71
Keith Jorde Queen Creek, AZ 79
Lloyd Freden Pequot Lakes, MN 81
Jim Hendrick Beaumont, TX 82
Vern Steinmetz River Falls, WI 82
Pete Simonson Bemidji, MN 83
Bob Peterson West St. Paul, MN 83
Keith Burmeister Lanesboro, MN 87

Junior Championship
Low 8

Matt Kennedy Red lake Falls, MN 70
Nate Mullally Grand Forks, ND 76
Mike Ryan Grand Forks, ND 76
Keith Duenow St. Ansgar, IA 77
Adam Evavold E. Grand Forks, MN 79
Joe McKean Blackduck ,MN 79
Travis Jackson Bemidji, MN 79
Jon Miskavige Grand Forks, ND 80


Round one matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Kris Kroetsch, Grand Forks, ND def Hans Anderson, Zumbrota, MN 3-2
Bill Hagen, Roseau, MN def Lance Thompson, Detroit Lakes, MN 1 up
Joe Christianson, Halstad, MN def Jay Cavanagh, Perham, MN 2-1
Bob Brink, Bemidji, MN def Robert Trenda, Owatonna, MN 2-1
JP Prenevost, LeSeur, MN def Adam Nordin, Thief River Falls, MN 5-3
Steve Erickson, Bemidji, MN def Jason Cossette, Fargo, ND 1 up
John Carlson, Bagley, MN def Jay Ross, Blackduck, MN 2-1
Tom Jenkins, Bemidji, MN def Steve Dick, Plymouth, MN 2-1
Matt Peterson, Fargo, ND def Pete Passolt, Mpls, MN 2-1
Guy Strandemo, Walker, MN def John Kieber, LeSeur, MN 1 up
Jeff Tweeton, Perham, MN def Kevin Krigbaum, Bemidji, MN 1 up
Paul Daman, Bemidji, MN def Rick Passolt, Eden Prairie, MN 20 holes
Drew Corwin, Fargo, ND def Brian Reagan, St. Paul, MN 6-5
Jim Strandemo, Bemidji, MN def Mike Berg, Detroit Lakes, MN 4-3
Matt Mayer, Fargo, ND def Chad Gustafson, Forest Lake, MN 3-2
Mychal Gorden, Detroit Lakes, MN def Eric Niskanen, Bemidji, MN 6-5

MENS EXECUTIVE
Curt Howard, Monahans, TX def Mark Noga, Los Altos, CA 5-3
Duane Wages, Grand Forks, ND def Mitch Knutson, Bemidji, MN 2-1
Jack Larson, Sanborn, MN def Don Peterson, Grand Forks, ND 6-5
Jeff Nelson, Bemidji, MN def Jeff Hendrickson, Thief River Falls, MN 4-3
John McEnroe, Grand Forks, ND def Chris Howard, Oklahoma City, OK 7-6
William Thoreson, E. Grand Forks, ND def John Countryman, Bemidji, MN 1 up
Bob Kobilka, Bemidji, MN def Bill Olson, Grand Forks, ND 1 up

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Bob O'Neil, Beatrice, NE def Robert Leach, Grand Forks, ND 5-4
Jim Twetton, Hackensack, MN def Dick Robbins, Bemidji, MN 3-2
Jim Kennelly, Grand Forks, ND def Jim Nelson, Houston, TX 2-1
Chuck Hiller, Crookston, MN def Michael Eischeid, Cedar Rapids, IA 3-2
Larry Perkins, Bemidji, MN def Dale Helm, Mayville, ND 1 up
Gerry Douglas, Bemidji, MN def Brian Egersdorf, Bemidji, MN 5-4
Don Pyykola, Cambridge, MN def Blaine Grone, Bemidji, MN 1 up
Bryant Barnes, Shawnee Mission, KS def Robert Frahm, Ocala, FL 6-5

Ladies Championship (Low 16 players)

Carrie Diffley, Bemidji, MN def Stacie Motzko, Bemidji, MN 2 up
Jenny Bruun, Crookston, MN def Katie Jacobson, Grand Forks, ND 7-6
Lynn Mawe, Grinnell, IA def Jennifer Volkerding, Fargo, ND 19 holes
Kristine Paulson, Mpls, MN def Jen Cavanagh, Perham, MN 19 holes
Beth Duenow, St. Ansgar, IA def Anne Fraser, Ft. Lauderdale, FL 1 up
Meredith Anderson, Fargo, ND def Cindy Cannon, Big Lake, MN 20 holes
Katie Brenny, Little Falls, MN def Mary Jane Barnes, Shawnee Mission, KS 4-3
Julie Kalina-Jensen, Columbia Hgts, MN def Brenda Joneson, Niceville, FL 6-5

Round two matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Kris Kroetsch, Grand Forks, ND def Bill Hagen, Roseau, MN 3-2
Bob Brink, Bemidji, MN def Joe Christianson, Halstad, MN 24 holes
Steve Erickson, Bemidji, MN def JP Prenevost, LeSeur, MN 7-5
Tom Jenkins, Bemidji, MN def John Carlson, Bagley, MN 3-2
Guy Strandemo, Walker, MN def Matt Peterson, Fargo, ND 6-5
Paul Daman, Bemidji, MN def Jeff Tweeton, Perham, MN 1 up
Drew Corwin, Fargo, ND def Jim Strandemo, Bemidji, MN 2-1
Matt Mayer, Fargo, ND def Mychal Gorden, Detroit Lakes, MN 21 holes

MENS EXECUTIVE
Curt Howard, Monahans, TX def Duane Wages, Grand Forks, ND 4-3
Jack Larson, Sanborn, MN def Jeff Nelson, Bemidji, MN 5-3
William Thoreson, E. Grand Forks, ND def John McEnroe, Grand Forks, ND 2-1
Bob Kobilka, Bemidji, MN def Bill Olson, Grand Forks, ND 1 up

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Bob O'Neil, Beatrice, NE def Jim Twetton, Hackensack, MN 5-3
Jim Kennelly, Grand Forks, ND def Chuck Hiller, Crookston, MN 5-4
Gerry Douglas, Bemidji, MN def Larry Perkins, Bemidji, MN 3-2
Don Pyykola, Cambridge, MN def Bryant Barnes, Shawnee Mission, KS 3-1

LADIES CHAMPIONSHIP (Low 16 players)
Jenny Bruun, Crookston, MN def Carrie Diffley, Bemidji, 2-1
Lynn Mawe, Grinnell, IA def Kristine Paulson, Mpls, MN 2 up
Meredith Anderson, Fargo, ND Beth Duenow, St. Ansgar, IA 1 up
Julie Kalina-Jensen, Columbia Hgts, MN def Katie Brenny, Little Falls, MN 4-3

Junior Divison (Low 8 qualify)
(Did not Play

Super Senior (Low 8 Qualify)
Jerry Ranheim, Bemidji, MN def Keith Burmeister 1 up
Vern Stenmetz, River Falls, WI def Jim Hendrick 1 up
Keith Jorde, Queen Creek, AZ def Pete Simonson, Grand Forks, ND 1 up
Bob Peterson, West St. Paul, MN def Lloyd Freden, Pequot Lakes, MN 1 up


Round three matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Bob Brink, Bemidji, MN def Kris Kroetsch, Grand Forks, ND 2-1
Steve Erickson, Bemidji, MN def Tom Jenkins, Bemidji, MN 4-3
Paul Daman, Bemidji, MN def Guy Strandemo, Walker, MN 3-2
Matt Mayer, Fargo, ND def Drew Corwin, Fargo, ND 2-1

MENS EXECUTIVE
Curt Howard, Monahans, TX def Jack Larson, Sanborn, MN 4-3
Bob Kobilka, Bemidji, MN def William Thoreson, E. Grand Forks, ND 5-4

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Bob O'Neil, Beatrice, NE def Jim Kennelly, Grand Forks, ND 5-4
Don Pyykola, Cambridge, MN def Gerry Douglas, Bemidji, MN 3-1

LADIES CHAMPIONSHIP
Lynn Mawe, Grinnell, IA def Jenny Bruun, Crookston, MN 2-1
Julie Kalina-Jensen, Columbia Hgts, MN def Meredith Anderson, Fargo, ND 1 up

SUPER SENIOR
Jerry Ranheim, Bemidji, MN def Vern Stenmetz, River Falls, WI 2 up
Keith Jorde, Queen Creek, AZ def Bob Peterson, West St. Paul, MN 4-2

JUNIOR DIVISON
Matt Kennedy, Red Lake Falls, MN def Adam Evavold, E. Grand Forks, MN 6-5
Nate Mullally, Grand Forks, ND def Mike Ryan, Grand Forks, ND 7-6

Round four matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Semi-Final Match
Steve Erickson, Bemidji, MN def Bob Brink, Bemidji, MN 2 up
Paul Daman, Bemidji, MN def Matt Mayer, Fargo, ND 1 up
Finals
Steve Erickson, Bemidji, MN def Paul Daman, Bemidji, MN 1 up

MENS EXECUTIVE
Curt Howard, Monahans, TX def Bob Kobilka, Bemidji, MN 3-2

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Bob O'Neil, Beatrice, NE def Don Pyykola, Cambridge, MN 8-6

LADIES CHAMPIONSHIP
Julie Kalina-Jensen, Columbia Hgts, MN def Lynn Mawe, Grinnell, IA 1 up

SUPER SENIOR
Keith Jorde, Queen Creek, AZ def Jerry Ranheim, Bemidji, MN 1 up

JUNIOR DIVISON
Matt Kennedy, Red Lake Falls, MN def Nate Mullally, Grand Forks, ND 2 up


Last Updated on 9/15/98
By Paul Grovum

The Birchmont Tournament Committee Future Dates for the Birchmont
The Birchmont Tournament is held annually at the: The Vandersluis is held over Labor Day weekend and open to the public

Website by South Bay Design