The Birchmont Golf Tournament
Bemidji Town and Country Club, Bemidji, MN
95th Annual
Monday-Saturday, July 22-27, 2019
1997 Results

MENS CHAMPIONSHIP par 72 6535 yards
Low 32 qualify for match play starting on Thursday

Jim Strandemo Bemidji, MN Defending Champ
Erik Espe Bemidji, MN 69
Matt Sanderson Forest Lake, MN 70
Lee Kinney Red Wing, MN 71
Lance Thompson Detroit Lakes, MN 72
Jeff Tweeton Perham, MN 73
Tim Tingelstad Bemidji, MN 73
Ryan Lee Bemidji, MN 73
Kris Kroetsch Grand Forks, ND 74
Aaron Sletton Underwood, MN 75
Michael Strand Fargo, ND 75
Chase Jackson Bemidji, MN 75
Tim Gruidl Edina, MN 75
Joe Motzko Bemidji, MN 75
Ben Webster Jamestown, ND 75
Tony Carlson New Hope, MN 75
Kyle Mack E. Grand Forks, ND 75
Steve Erickson Bemidji, MN 75
Ray Pemberton Cass Lake, MN 76
Derek Benson Bemidji, MN 76
Max Addler Tenstrike, MN 76
Michael Seiffert Anoka, MN 76
Pete Passolt Mpls, MN 77
John Kieber LeSeur, MN 77
Eric Niskanen Bemidji, MN 77
Tim Hasse Northfield, MN 77
Tom Paulson Mpls, MN 78
Phil Eich Red Wing, MN 78
Laith Sando Grafton, ND 78
Tom Jenkins Bemidji, MN 78
David Tweeton Fort Mohave, AZ 78
Cory Brock Champlin, MN 78


MENS EXECUTIVE par 72 6535 yards
(Low 16 players)

Matt Anderson Zumbrota, Mn Defending Champ
Randy Holmes Suwanee, GA 72
Curtis Howard Monahans, TX 74
Gary Vogel Bemidji, MN 74
John McEnroe Grand Forks, ND 75
Jeff Wiltse Thief River Falls, MN 75
Jack Larson Sanborn, MN 76
Tim Conzemius Lincoln, NE 76
David Freborg Mpls, MN 77
Duane Wages Grand Forks, ND 77
Paul Jorde Queen Creek, AZ 77
Marcus Roman Eagan, MN 77
Jeff Nelson Bemidji, MN 78
Dr. Bill Olson Grand Forks, ND 78
Bob Kobilka Bemidji, MN 79
Scott Robbins Brooklyn Park, MN 79


Senior Men's Championship (Low 16 players)
par 72 6210 yards

Gerry Douglas Mineral Point, WI Defending Champ
Bob O'Neill Beatrice, NE 74
Dick Robbins Bemidji, MN 75
James Kennelly Grand Forks, ND 75
Larry Perkins Carencro, LA 76
Joe Mayer Fargo, ND 76
Jim Carlson Chanhassen, MN 76
Richard Leonard Dutch Flat, CA 76
Brian Egersdorf Bemidji, MN 76
Eric Errickson Cambridge, MN 76
Kurt Johnson Chaska, MN 77
Bryant Barnes Shawnee Mission, KS 77
Bob Frahm Clear Lake, MN 78
Brud Herberger Mesa, AZ 78
Keith Jorde Queen Creek, AZ 79
Lloyd Freden Scottsdale, AZ 79


Ladies Championship (Low 16 players)

Jennifer Volkerding Fargo, ND 74
Jessica Monson Fargo, ND 75
Carrie Diffley Bemidji, MN 76
Katie Jacobson Grand Forks, ND 79
Jenny Bruun Crookston, MN 80
Kristi Weichert Mpls, MN 81
Amber Neff Bemidji, MN 81
Mary Jane Barnes Shawnee Mission, KS 82
Casey Curb Bemidji, MN 82
Stacie Motzko Bemidji, MN 82
Emmy Norby Grand Forks, ND 83
Brenda Joneson Niceville, FL 83
Tina Burlingame Bemidji, MN 84
Theresa Rabe Bemidji, MN 84
Sarah Butler Roseau, MN 84
Kelly Smith Grand Forks, ND 86


Junior Championship
Low 8

Joey Corbin Crookston, Mn 72
Jake Sand Bemidji, MN 74
Nicholas Sundbloom Mpls, MN 74
Ryan Paulson Mpls, MN 75
Brian Cliff Mankato, MN 78
Nate Mullally Grand Forks, ND 79
Scott Endres Grand Forks, ND 79
Chris Delohery Grand Forks, ND 79


Round one matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Jim Strandemo, Bemidji, MN def Tom Paulson, Mpls, MN 2-1
Aaron Sletton, Underwood, MN def Michael Strand, Fargo, ND 4-3
Pete Passolt, Mpls, MN def Jeff Tweeton, Perham, MN 5-4
Kris Kroetsch,Grand Forks, ND def John Kieber, LeSeur, MN 2-1
Lee Kinney, Red Wing, MN def Phil Eich, Red Wing, MN 4-2
Chase Jackson, Bemidji, MN def Ray Pemberton, Cass Lake, MN 3-1
Laith Sando, Grafton, ND def Lance Thompson, Detroit Lakes, MN 2 up
Tim Gruidl, Edina, MN def Derek Benson, Bemidji, MN 1 up
Erik Espe, Bemidji, MN def Tom Jenkins, Bemidji, MN 3-1
Joe Motzko, Bemidji, MN def Ben Webster, Jamestown, ND 1 up
Eric Niskanen, Bemidji, MN def Tim Tingelstad, Bemidji, MN 2-1
Tony Carlson, New Hope, MN defTim Hasse, Northfield, MN 2-1
Matt Sanderson, Forest Lake, MN def David Tweeton, Fort Mohave, AZ 9-8
Max Addler, Tenstrike, MN def Kyle Mack,E. Grand Forks, ND 3-1
Cory Brock, Champlin, MN def Ryan Lee, Bemidji, MN 3-1
Steve Erickson, Bemidji, MN def Michael Seiffert, Anoka, MN 1 up

MENS EXECUTIVE
Matt Anderson, Zumbrota, MN def Bob Kobilka, Bemidji, MN 3-2
Jack Larson, Sanborn, MN def David Freborg, Mpls, MN 5-4
Curtis Howard, Monahans, TX def Jeff Nelson, Bemidji, MN 5-4
Duane Wages, Grand Forks, ND def John McEnroe, Grand Forks, ND 1 up
Randy Holmes, Suwanee, GA def Scott Robbins, Brooklyn Park, MN 3-2
Tim Conzemius, Lincoln, NE def Paul Jorde, Queen Creek, AZ 4-3
Dr. Bill Olson, Grand Forks, ND def Gary Vogel, Bemidji, MN 2 up
Jeff Wiltse, Thief River Falls, MN def Marcus Roman, Eagan, MN 2 up

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Gerry Douglas, Mineral Point, WI def Keith Jorde, Queen Creek, AZ 3-2
Joe Mayer, Fargo, ND def Larry Perkins Carencro, LA 6-5
Bob Frahm, Clear Lake, MN def Dick Robbins, Bemidji, MN 2-1
Jim Carlson, Chanhassen, MN def Kurt Johnson ,Chaska, MN 4-3
Bob O'Neill, Beatrice, NE def Lloyd Freden, Scottsdale, AZ 8-6
Richard Leonard, Dutch Flat, CA def Brian Egersdorf, Bemidji, MN 2-1
James Kennelly, Grand Forks, ND def Brud Herberger, Mesa, AZ 3-2
Bryant Barnes, Shawnee Mission, KS def Eric Errickson,Cambridge, MN 4-3

LADIES CHAMPIONSHIP
Jennifer Volkerding, Fargo, ND def Kelly Smith, Grand Forks, ND 8-6
Casey Curb, Bemidji, MN def Mary Jane Barnes, Shawnee Mission, KS 5-4
Tina Burlingame, Bemidji, MN def Katie Jacobson, Grand Forks, ND 19 holes
Jenny Bruun, Crookston, MN def Emmy Norby, Grand Forks, ND 1 up
Jessica Monson, Fargo, ND def Theresa Rabe, Bemidji, MN 5-4
Kristi Weichert, Mpls, MN def Stacie Motzko, Bemidji, MN 5-4
Carrie Diffley, Bemidji, MN def Sarah Butler Roseau, MN 2-1
Brenda Joneson, Niceville, FL def Amber Neff, Bemidji, MN 3-2

Round two matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Jim Strandemo, Bemidji, MN def Aaron Sletton, Underwood, MN
Kris Kroetsch, Grand Forks, ND def Pete Passolt, Mpls, MN
Lee Kinney, Red Wing, MN def Chase Jackson, Bemidji, MN
Tim Gruidl, Edina, MN def Laith Sando, Grafton, ND
Erik Espe, Bemidji, MN def Joe Motzko, Bemidji, MN
Tony Carlson, New Hope, MN def Eric Niskanen, Bemidji, MN
Matt Sanderson, Forest Lake, MN def Max Addler, Tenstrike, MN
Steve Erickson, Bemidji, MN def Cory Brock, Champlin, MN

MENS EXECUTIVE
Matt Anderson, Zumbrota, MN def Jack Larson, Sanborn, MN 1 up
Curtis Howard, Monahans, TX def Duane Wages, Grand Forks, ND 7-6
Randy Holmes, Atlanta, GA def Tim Conzemius, Lincoln, NE 2-1
Jeff Wiltse, Thief River Falls, MN def Dr. Bill Olson, Grand Forks, ND 2 up

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Gerry Douglas, Mineral Point, WI def Joe Mayer, Fargo, ND 2-1
Bob Frahm, Clear Lake, MN def Jim Carlson, Chanhassen, MN
Bob O'Neill, Beatrice, NE def Richard Leonard, Dutch Flat, CA
James Kennelly, Grand Forks, ND def Bryant Barnes, Shawnee Mission, KS

LADIES CHAMPIONSHIP
Casey Curb, Bemidji, MN def Jennifer Volkerding, Fargo, ND 2-1
Jenny Bruun, Crookston, MN def Tina Burlingame, Bemidji, MN 2-1
Kristi Weichert, Mpls, MN def Jessica Monson, Fargo, ND 1 up
Carrie Diffley,Bemidji, MN def Brenda Joneson, Niceville, FL 3-2

Round three matches:

MENS CHAMPIONSHIP
Kris Kroetsch, Grand Forks, def Jim Strandemo, Bemidji, MN 2 up
Lee Kinney, Red Wing, MN def Tim Gruidl, Edina, MN 1 up 19 holes
Erik Espe, Bemidji, MN def Tony Carlson, New Hope, MN 5-4
Steve Erickson, Bemidji, MN def Matt Sanderson, Forest Lake, MN 1 up

MENS EXECUTIVE
Curtis Howard, Monahans, TX def Matt Anderson, Zumbrota, MN 6-5
Jeff Wiltse, Thief River Falls, MN def Randy Holmes, Atlanta, GA 2 up

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Gerry Douglas, Mineral Point, WI def Bob Frahm, Clear Lake, MN 5-4
Bob O'Neill, Beatrice, NE def James Kennelly, Grand Forks, ND 6-5

LADIES CHAMPIONSHIP
Casey Curb, Bemidji, MN def Jenny Bruun, Crookston, MN 1up
Carrie Diffley, Bemidji, MN def Kristi Weichert, Mpls, MN 2 up

Round four matches:

MENS CHAMPIONSHIP
SEMI FINALS MATCH:
Lee Kinney, Red Wing, MN def Kris Kroetsch, Grand Forks, ND 5-3
Steve Erickson, Bemidji, MN def Erik Espe, Bemidji, MN 2-1
FINALS
Lee Kinney, Red Wing, MN def Steve Erickson, Bemidji, MN 2-1

MENS EXECUTIVE
Curtis Howard, Monahans, TX def Jeff Wiltse, Thief River Falls, MN 4-3

SENIOR MEN'S CHAMPIONSHIP
Bob O'Neill, Beatrice, NE def Gerry Douglas, Mineral Point, WI 2-1

LADIES CHAMPIONSHIP
Carrie Diffley, Bemidji, MN def Casey Curb, Bemidji, MN 4-3

Last Updated on 1/20/98
By Paul Grovum

The Birchmont Tournament Committee Future Dates for the Birchmont
The Birchmont Tournament is held annually at the: The Vandersluis is held over Labor Day weekend and open to the public

Website by South Bay Design